Kapusta kiszona w diecie mamy karmiącej.

Kapusta kiszona a karmienie piersią – według ekspertów te dwie kwestie się wykluczają. Pomimo wielu zalet spożywania kapusty kiszonej dla matki karmiącej, dla dziecka z kolei może nieść to szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Dzieje się tak z kilku powodów, kapusta kiszona jest bowiem uznawana za ciężkostrawne i wzdymające danie. Jednak nie zawsze trzeba ją całkowicie wykluczać z diety matki karmiącej – należy jednak przestrzegać kilku zasad.

Kapusta kiszona a karmienie piersią – dlaczego warto?

Kapusta zawiera całkiem sporo witaminy C (podobne ilości do cytryny) oraz wszystkie witaminy z grupy B, a także witaminę A oraz nieco witaminy E i K. Jest ona również bogata w składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, potas. W zielonych zewnętrznych liściach kapusty jest z kolei też trochę żelaza i kwasu foliowego. Szczególnie cenny jest również sok z kapusty, który wzmacnia odporność, a także pomaga na anemię i obrzęki.

Sezon na kapustę trwa od czerwca do listopada. Kapusta bardzo dobrze przechowuje się przez zimę, więc jest dostępna w sprzedaży na rynku przez cały rok.

Kiedy wprowadzić do diety?

Ze względu na możliwość pogorszenia się stanu zdrowia dziecka, matki karmiące powinny zachować ostrożność wprowadzając do diety kiszoną kapustę. Aby więc uniknąć negatywnych konsekwencji, warto przestrzegać pewnych zasad.

W ciągu 1,5 miesiąca po urodzeniu dziecka matka karmiąca z reguły powinna przestrzegać ścisłej diety. Istnieją również pewne ograniczenia pokarmowe dla matki w karmieniu dziecka w wieku do trzech miesięcy.

W wieku 4-5 miesięcy można powoli i stopniowo rozszerzać menu dziecka karmionego piersią. Dla każdego produktu jest jednak zalecany czas na jego wejście w dietę. W przypadku kiszonej kapusty – jest to wiek sześciu miesięcy. Ważne jest, aby spożywana kapusta nie zawierała dużo octu i przypraw.

Początkowo zaleca się wprowadzenie produktu do innych dań. Eksperci zalecają do tego celu zupę kapuśniak. Zupa ta bowiem jest gotowana i zawiera wiele innych składników. Ilość kapusty w niej jest stosunkowo niewielka.

Nowy produkt należy wprowadzić do diety kobiety karmiącej rano. Jeśli bowiem dziecko ma reakcję alergiczną, wówczas objawy pojawią się w ciągu 12 godzin, a matka zauważy je na czas będąc pewną produktu, który mógł wywołać u dziecka reakcję alergiczną.

Zaleca się zacząć wprowadzać nowy produkt do diety od małej ilości, stopniowo później zwiększając porcję. Dzienna norma wynosi 100-150 g. Jeśli dziecko ma wzdęcia lub kolki, wówczas należy zaprzestać stosowania produktu.