Proces zapłodnienia – jak długo trwa?

Ciąża jest efektem zapłodnienia. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak skomplikowany i trudny jest to proces. Przez zapłodnienie powinno się rozumieć połączenie żeńskich i męskich komórek rozrodczych, właśnie dzięki niemu możliwe jest posiadanie potomstwa.
Zapłodnienie to nie jest łatwy proces. Jak długo trwa zapłodnienie? Nie wystarczy jedynie komórka jajowa i plemnik, konieczny jest bowiem jeszcze odpowiedni czas i miejsce, żeby doszło do ich połączenia. Do zapłodnienia dochodzi przeważnie w efekcie współżycia, jednak jest ono też możliwe poprzez inseminację lub in vitro – czyli zapłodnienie pozaustrojowe.

Zapłodnienie a objawy.

Samo zapłodnienie nie wywołuje u kobiety żadnych odczuwalnych zmian ani dolegliwości. Dopiero jednak początki ciąży mogą przynieść zwykle negatywne zmiany w samopoczuciu kobiety. Tak więc pierwsze objawy związane z ciążą pojawiają się dopiero po zapłodnieniu.

Jak długo trwa zapłodnienie?

Zapłodnienie jest możliwe tylko i wyłącznie w określonym czasie i miejscu. W czasie owulacji komórka jajowa uwalniana jest z pęcherzyka Graffa. Następnie wypustki jajowodu wyłapują ją, a kolejno powoli przesuwają w kierunku macicy. W czasie tego procesu komórka jajowa zostaje pokryta cienką i przezroczystą warstwą komórek pęcherzykowych, nazywanych. wieńcem promienistym.

Komórka jajowa ma 24 godziny na zapłodnienie. Plemniki przetrwają w ciele kobiety aż do 3 dni. Po wytrysku plemniki dostają się do tylnego sklepienia pochwy, mogą się jednak swobodnie poruszać po macicy i jajowodach dzięki witkom.

Kiedy plemnik trafi na komórkę jajową, to w ciągu 24 godzin dochodzi do ich połączenia i jest to właśnie wspomniany już proces zapłodnienia. Trzeba jednak pamiętać, że po zapłodnieniu nie zawsze można mówić o ciąży. Ciąża rozwija się dopiero wtedy, kiedy powstały zarodek trafi do macicy i zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, a zajmuje to zazwyczaj ok. 72 godziny.

Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Do zapłodnienia może dojść tylko w okresie przed owulacją, czyli jajeczkowaniem, a także w okresie dni płodnych. U kobiet, posiadających regularny cykl miesiączkowy ( trwający 28 dni), do zapłodnienia może dojść w czasie między 13 i 15 dniem przed kolejną miesiączką. Na prawdopodobieństwo zapłodnienia ma również wpływ długość momentu jajeczkowania, ponieważ zdarza się często, że nie zawsze następuje ono w połowie cyklu, który często ma różną długość.
Dni płodne można obliczyć na wiele sposobów, jednak niekiedy na wskutek różnych czynników może dojść do przesunięcia dni płodnych.