Zapylenie pęcherza – jak leczyć?

Pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a także uczucie parcia na pęcherz może świadczyć o zapaleniu pęcherza. To głównie kobieca dolegliwość. Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza? Czy istnieją domowe sposoby wspomagające proces leczenia?

Oprócz pieczenia i bólu podczas oddawania moczu, w trakcie zapalenia pęcherza może pojawić się skąpomocz, a także gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Sprawcą zapalenia pęcherza są bakterie, które poprzez cewkę dostają się do układu moczowego. Kobiety są głównie narażone na tą dolegliwość ze względu na budowę układu moczowego. Do zapalenia pęcherza może dojść również wówczas, gdy nie nosimy przewiewnej, bawełnianej bielizny, latem nosimy mokre stroje kąpielowe czy nie stosujemy się do podstawowych zasad higieny.

Zapalenie pęcherza – jak je leczyć?

Zapalenie pęcherza można leczyć domowymi sposobami. Znane przez nasze babki nasiadówki na pęcherz moczowy, pozwalają w szybkim czasie zniwelować objawy. Nasiadówki to siedzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich ziół. Zioła wspomagają proces leczenia i są bezpieczne dla naszego organizmu. Takie nasiadówki mogą pomóc w przyspieszeniu leczenia, jak również działają profilaktycznie i chronią układ moczowy przed kolejnym zakażeniem. Działają również odprężająco i przeciwbólowo.

Przygotowanie nasiadówki na pęcherz moczowy nie jest trudne. Wystarczy przygotować odpowiednio dużą miskę, do której wlewamy wodę o temperaturze około 36 stopni. Do wody wlewamy dwie szklanki naparu z ziół. Nasiadówki należy wykonywać dwa razy dziennie po 15 minut.

Zioła, które idealnie sprawdzą się do nasiadówek to rumianek, kora dębu czy skrzyp. Rumianek charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Kora dębu również działa przeciwzapalnie i przede wszystkim łagodzi objawy zapalenia. Skrzyp z kolei, zawiera wiele substancji, które wpływają korzystnie na układ moczowy.

W walce z zapaleniem pęcherza pomocne będą także preparaty na bazie żurawiny. Obniża ona PH moczu, a co za tym idzie w układzie moczowym, tworzy się tworzy się niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii.

Przy zapaleniu pęcherza, ważne jest picie dużej ilości wody, która będzie wypłukiwała nerki i w ten sposób zadziała oczyszczająco na układ moczowy. Można także pić herbatki i zioła, które mają działanie moczopędne. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się zapalenia z pęcherza. Brzoza pospolita, pokrzywa, skrzyp polny, mącznica lekarska, napar z pietruszki to tylko niektóre zioła, które mogą być spożywane w trakcie zapalenia pęcherza.