Na herbatę, z herbatą, przy herbacie, herbaciane, chociaż nazewnictwo jest różne i ma wiele zastosowań, każde z nich w mniejszym lub większym stopniu powiązane jest z herbatą. Najczęściej kojarzona z naparem otrzymywanym z listków i pąków, ziół i suszu różnych roślin. Napój znany od wieków i produkowany w wielu zakątkach świata, jednakowoż najbardziej kojarzony jest z Azją. Warunki panujące pomiędzy zwrotnikami stanowią środowisko najbardziej sprzyjające i najkorzystniejsze do uprawy herbaty. Panujący tam klimat ciepły, z regularnymi i łagodnymi opadami oraz dużym nasłonecznieniem, ma ogromny wpływ na smak, jakość i aromat herbaty.
Zalety picia herbaty
Herbata występuje w wielu różnych odmianach, może być biała, zielona, klasyczna czarna, owocowa. Pomimo różnic napój posiada kilka wspólnych zalet, które wyróżnia herbatę na tle innych napojów, m.in.:
– wzmacnia serce,
– pobudza umysł,
– wzmacnia układ odpornościowy i oddechowy,
– wzmacnia zęby,
– zmniejsza apetyt,
– oczyszcza organizm,
– nawilża skórę.
Do naszego kraju herbata przybyła około roku 1665 i jest nadal niezbędnym napojem w całym, pitym w całym kraju. Większość z nas nie wyobraża sobie już bez niej życia. Pijemy ja do śniadania, po obiedzie, na podwieczorek, w towarzystwie, w herbaciarni, na gorąco, zimno i w wielu smakowych odsłonach. Spotykamy się towarzysko na rozmowy przy herbacie, zapraszamy gości na herbatę, podajemy herbatę mrożoną w upalne dni. Napój herbaciany doczekał się nawet swojego smaku wielu napojów, słodyczy, a nawet swojego koloru. Z pewnością nikogo nie zaskoczą już herbaciane róże czy herbaciany kolor.
Kawa czy herbata
Pomimo bardzo silnej konkurencji kawy, która jest równie uwielbianym napojem na całym świecie, herbata nie traci na popularności. Dzięki zawartości teiny również posiada działanie delikatnie pobudzające, a także wywołuje wiele działań korzystnych dla naszego organizmu. Smak herbaty jest zdecydowanie inny niż ten oferowany przez kawę, zatem pomimo wielu zalet obydwu napojów, wybór tego ulubionego jest raczej subiektywny i indywidualny.