Wrastające paznokcie – jakie są ich przyczyny?

Wrastające paznokcie polegają na tym, że płytka paznokcia wrasta w skórę przy nim. Ta dolegliwość jest bardzo bolesna i najczęściej dotyczy palców paznokci stóp. Powoduje ona nie tylko ból, ale również stany zapalne, bolesne nacieczenia i ropnie. Najczęściej spotykaną przyczyną wrastania paznokci jest niewłaściwie przycięta płytka paznokcia. Jak sobie z nimi radzić?

Czym charakteryzują się wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie to przypadłość, która polega na wrastaniu bocznej krawędzi paznokcia pod skórę. Oczywiście wiąże się to z ogromnym dyskomfortem, który z każdym dniem narasta. Dolegliwość o tej nazwie najczęściej odnosi się do paznokci u stóp, w szczególności do dużego palca. Jego paznokieć jest najtwardszy, a tym samym w największym stopniu wbija się w skórę. Jak najszybciej powinieneś odwiedzić podologa, jeżeli masz wrastające paznokcie Bydgoszcz.

Choroba ma tendencję do pogłębiania się

W końcowym stadium osoba, która cierpi na tę chorobę, czuje tak duży ból, że nie jest w stanie samodzielnie chodzić. W dodatku wrastające paznokcie wiążą się z powstawaniem stanów zapalnych oraz ropni. Tylko jeżeli zaczniesz leczenie odpowiednio wcześnie, to możesz uniknąć chirurgicznej korekcji. Dobrze jest wiedzieć, jak zapobiegać tej dolegliwości. Jeżeli szukasz dobrego podologa, który zajmie się Twoimi wrastającymi paznokciami w Bydgoszczy, to zachęcamy do odwiedzenia gabinetu Zdrowe Stopy Emilia Bała.

Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

Jest ich bardzo wiele. Mogą to być na przykład wrodzone skłonności. Kolejnym powodem są urazy spowodowane przez niewłaściwe obuwie. Niestety bardzo wiele osób nosi buty, które są za ciasne, za luźne albo na wysokim obcasie. Kolejną przyczyną wrastających paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie. Może ono polegać na przykład na nadmiernym wycinaniu bocznych brzegów oraz obcinanie ich zbyt krótko. Do przyczyn tej dolegliwości można zaliczyć jeszcze na przykład skaleczenie w czasie wycinania skórek.

Skorzystaj z pomocy podologa

Nie warto podejmować samodzielną próbę zwalczenia tego problemu. Może nam to tylko zaszkodzić. Szybkie i skuteczne wyeliminowanie wrastania paznokci może zapewnić jedynie specjalista, który na co dzień ma styczność z tego typu schorzeniami. Prawdopodobnie już podczas pierwszej wizyty dokona on diagnozy i przedstawi plan leczenia.

Stosuj się do zaleceń specjalisty

Przy okazji warto pamiętać o właściwej współpracy z podologiem, czyli stosowaniu się do wszystkich jego zaleceń. Tylko wtedy możemy liczyć na szybki powrót do zdrowia. Terapia opracowana przez specjalistę w gabinecie i odpowiednia pielęgnacja w domu doprowadzi do szybkiego wyeliminowania problemu.