Propolis – charakterystyka i właściwości

Propolis jest naturalnym antybiotykiem, który wykazuje bardzo silne działanie. Jest substancją o charakterze żywiczym, dlaczego nie da się go rozpuścić w wodzie. Chcąc przygotować nalewkę z tego produktu, będziemy musieli posłużyć się rozpuszczalnikiem organicznym, którym jest na przykład alkohol.

Nalewka z propolisu – przepis i przygotowanie

Do przygotowanie tego typu nalewki potrzebne będzie nam kilka produktów, takich jak: 30g kitu pszczelego, 80 g wody, a także 200 g spirytusu 96%. Przygotowanie jest bardzo proste i szybkie. Szczegółowy opis dostępny jest na https://miodowewzgorze.pl/blog/nalewka-z-propolisu/. Na początku, należy zalać 30g kitu pszczelego mieszanką wody ze spirytusem. Następnie całość odstawiamy w zacienione miejsce na kilka tygodni (2-3 tygodnie). Całym preparatem należy 2-3 razy dziennie wytrząsać, w celu lepszego wytrawienia propolisu. Po okresie kilku tygodni, należy przesączyć całą miksturę przez gazę, którą kupimy na przykład w każdej aptece. Gotową nalewkę, możemy przechowywać do 12 miesięcy w ciemnym szkle, a także zacienionym i dość chłodnym miejscu. Dowiemy się, kiedy nalewka jest już gotowa do spożycia dzięki jej ciemnobrunatnym kolorze, a także dość intensywnym żywiczno-miodowym zapachu. W czasie 3 tygodnie wytrąca się jej osad, który będzie coraz jaśniejszy, drobniejszy, a z czasem będzie go coraz mniej. Im częściej będziemy potrząsać nalewką, tym szybciej będzie gotowa do spożycia.

Nalewka z propolisu – zastosowanie

Nalewka ma wiele pożytecznych zastosowań. Świetnie sprawdzi się w problemach dotyczących bólu gardła. Zaledwie jej kilkanaście kropel, połączonych z cukrem, pomogą zwalczyć uporczywą dolegliwość. Możemy także stosować płukanki z propolisem, której przygotowanie jest bardzo proste. Za każdym razem warto przygotowywać świeży napar. Swoje zastosowanie znajduje również w leczeniu aft. Należy nalewkę nałożyć bezpośrednio na miejsce powstania afty, na przykład za pomocą patyczka do czyszczenia uszu. Czynność tą, należy powtarzać 3 razy dziennie, przez 2-3 dni.

Jak spożywać nalewkę z propolisu?

Nalewka z propolisu jest silnym środkiem o intensywnym smaku i zapachu. Dlatego należy rozcieńczać propolis w szklance soku, herbaty lub wodzie z miodem. Nalewka z propolisu idealnie smakuje w proporcjach:

– 1 łyżeczka nalewki,

– 1 czubata łyżka miodu

– 1 szklanka wody

Dodatek zaledwie kilku kropel nalewki propolisowej zmienia wygląd każdego napoju na mleczny. Po tym charakterystycznym zachowaniu poznasz prawdziwość propolisu. Możemy także umieścić kilka kropel na łyżce miodu i spożywać bezpośrednio. Nie którzy dodają krople nalewki na łyżką z cukrem. Metod spożywania jest mnóstwo. Należy pamiętać o rozcieńczaniu i regularnym spożywaniu. Dzieciom także można podawać krople propolisu. Przyjmuje się dawkę w ilości kropel równą wiekowi dziecka.