Gojenie ran – jak przebiega i w jaki sposób je przyspieszyć?

Czasem zdarza nam się zranić, dzieje się to w różnych sytuacjach. Może to być zaledwie delikatne otarcie lub poważniejsza, głęboka rana wymagająca nierzadko nawet interwencji chirurgicznej. Każda jednak rana z czasem się zagoi, istnieją również sposoby na to, aby to gojenie przyspieszyć. Jak zagoić ranę?

Leczenie…od razu po zranieniu.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z otarciem podczas treningu, skaleczeniem na rozbitym szkle, zadrapaniem od kocich pazurów czy innym rodzajem rany, zaczyna ona goić się już od razu po skaleczeniu. Proces ten przebiega w kilku etapach:

  • oczyszczanie się rany – uaktywnia się układ immunologiczny, dzięki temu do rany migrują z całego organizmu komórki odpornościowe niszczące drobnoustroje. Uruchomione zostają również procesy prowadzące do powstania skrzepu krwi – zabezpiecza on ranę przed odwodnieniem i wtargnięciem poprzez nią do ciała groźnych drobnoustrojów,
  • ziarninowanie rany – jest kolejnym etapem gojenia się rany, tworzy się wtedy tkanka łączna, zwana ziarniną. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo i nic złego się nie dzieje, to po ok. 4 dniach od zranienia nowo powstała tkanka jest już bogata w naczynia krwionośne oraz komórki. Naczynia krwionośne usuwają z rany szkodliwe związki oraz zaopatrują ją w niezbędne substancje odżywcze.

    Na tym etapie również intensywnie produkowany jest kolagen, który jest głównym składnikiem skóry. Ten etap gojenia się rany charakteryzuje się tym, iż rana jest szklista, mokra, jasnoczerwona, a czasem przejrzysta. Nadal cały czas tworzy się tkanka łączna i stopniowo wypełnia ona ranę – wspomaga to proces gojenia się,

  • gojenie oraz regeneracja rany – jest to ostatni etap gojenia się rany, przypada on na 6 – 10 dzień od zranienia. Powstają wówczas włókna kolagenowe, rana zasklepia się i zabliźnia, tworzy się również naskórek. Na tym etapie w miejscu powstałej rany skóra jest jeszcze bladoróżowa i delikatna, z czasem jednak nie będzie ona różnić się od miejsc, w których skóra nie została uszkodzona.

    Po ranach nie powinien zostać ślad, jeśli jednak organizm nie poradził sobie z odbudowaniem idealnie wszystkich warstw skóry – wówczas w miejscu zranienia pozostaje blizna.

Jak zagoić ranę?

Istnieją również preparaty, które przyspieszają proces gojenia się ran – należą do nich lewaseptyki. Oczyszczają one ranę z zabrudzeń, wirusów i grzybów. Rana przesuszona dłużej się goi, warto więc zastosować środki z oktenidyną, które skutecznie zwalczają drobnoustroje i dodatkowo nawilżają skórę.