Białko w diecie kobiet.

Koktajle białkowe są pomocne w sytuacjach, kiedy chcemy pozbyć się pozbyć nadprogramowych kilogramów jak również wtedy, kiedy naszym celem jest zbudowanie mięśni. Dzięki swojej bogatej zawartości dostarczają do organizmu wszystkich niezbędnych substancji, które wspomagają te procesy.
W powszechnym przekonaniu społeczeństwa koktajle proteinowe używane są przez mężczyzn aktywnie uprawiających sport, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się również koktajl białkowy dla kobiet.

Białko – tak bardzo potrzebne.

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że białko powinno być obecne w diecie każdego człowieka każdego dnia. Może się czasem wydawać, że mężczyźni powinni go dostarczać do organizmu więcej, niż kobiety, jednak jest to błędny tok myślenia.
O odpowiednią bowiem ilość białka w diecie powinien zadbać każdy, niezależnie od wieku, płci oraz aktywności fizycznej. Białko jest głównym elementem budulcowym naszego organizmu, jest również niezbędne do prawidłowego przebiegu różnych procesów zachodzących w ludzkim organizmie.

Zaleca się, aby każdy dorosły człowiek spożywał codziennie ok. 0,8 g białka na każdy kilogram masy ciała, jednak w zależności od różnych czynników nasze zapotrzebowanie na białko rośnie.
Jeśli bowiem zależy nam na utracie wagi, wówczas ilość białka codziennie spożywanego powinna wynosić do 1,2 g / kg masy ciała, a przy aktywnie uprawianym sporcie ilość tę należy zwiększyć do ok. 1,5 g / kg masy ciała.

Koktajl białkowy dla kobiet.

Czy odżywki białkowe dla kobiet różnią się czymś od tych dla mężczyzn? Otóż wiele osób może zaskoczyć ta wiadomość – ale nie różnią się. W ofercie wielu firm możemy znaleźć koktajle dedykowane oddzielnie dla kobiet i mężczyzn, jednak jest to najczęściej tylko chwyt marketingowy.

W dobrej odżywce bowiem znajduje się głównie białko, aromaty i dodatkowe substancje wspomagające organizm, takie jak inulina. Nie ma więc znaczenia, kto je będzie stosował, gdyż tak samo będą działać zarówno na kobiety, jak również na mężczyzn – różna będzie tylko ich dawka.

Często zdarza się jednak, że kobiety boją się spożywać tego typu koktajle. Krąży bowiem wokół nich wiele mitów, które są oczywiście nieprawdziwe, ale mogą skutecznie zniechęcić.
Jednym z takich mitów jest to, że dieta wysokobiałkowa podnosi poziom testosteronu – przez co spożywanie koktajli białkowych przez kobiety jest niewskazane. Nie jest to oczywiście prawdą, badania naukowe wykazały wręcz odwrotny skutek spożywania większej ilości białka – może ono wręcz obniżać poziom testosteronu.