Jak złagodzić bóle miesiączkowe?

Bóle menstruacyjne mogą uprzykrzyć życie każdej kobiety. Bóle podbrzusza, a także bóle odcinka lędźwiowego, rozdrażnienie, płaczliwość czy zwiększony apetyt. to znak że pojawił się okres. Co zrobić na bóle miesiączkowe, aby trochę je złagodzić? Czy konieczne jest sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową czy istnieją inne sposoby radzenia sobie z miesiączkowym bólem?

Dla wielu kobiet wystąpienie miesiączki to dwa-trzy dni wyjęte z życia. Ból miesiączkowy może skutecznie zniwelować wszelkie plany. Bólu menstruacyjnego nie można lekceważyć. Silny ból może zwiastować problemy. Wówczas kobieta powinna się poddać leczeniu. Co zrobić, aby złagodzić bóle w trakcie miesiączki?

Jak walczyć z bólem miesiączkowym?

Zespół objawów towarzyszących krwawieniu menstruacyjnemu ma swoją medyczną nazwę – to ZBM, czyli Zespół Bolesnego Miesiączkowania. Do objawów zaliczamy skurcze i bóle podbrzusza, zawroty i bóle głowy, biegunka, osłabienie, ogólne rozbicie, bezsenność, kołatanie serca, a także drżenie rąk. W celu złagodzenia bólu menstruacyjnego należy działać doraźnie, przyjmując tabletki przeciwbólowe i rozkurczające. Należy jednak pamiętać, że żadne leki nie pozostają obojętne na nasze zdrowie. Można również zastosować kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Co zrobić na bóle miesiączkowe, by były zdecydowanie łagodniejsze? Wiele osób rezygnuje na czas miesiączki z aktywności fizycznej. Jednak delikatne ćwiczenia jogi czy ćwiczenia rozciągające dna miednicy mogą pomóc w rozkurczeniu i złagodzeniu bólu. Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywny wysiłek w tym czasie nie jest wskazany. Lepiej postawić na ćwiczenia wyciszające, uspokajające. Na skurcze brzucha pomocny może okazać się termofor z pestek wiśni. Działa rozkurczająca na mięśnie macicy. Jednak nie można z nim przesadzać. Przy zbyt obfitych miesiączkach może powodować nasilenie się krwawienia.

Napary z mięty, melisy czy rumianku są szczególnie polecane kobietom cierpiącym na silne bóle miesiączkowe. Zioła te mają właściwości wyciszające i rozkurczające. Dzięki temu ból zostanie znacznie złagodzony. Miesiączka jest czasem, kiedy kobiecie należy się relaks i odpoczynek. Dłuższe leżenie pod kocem i czytanie książki czy oglądanie ulubionego serialu jest wskazane. Relaks i wyciszenie pomaga zniwelować nieprzyjemne objawy.

Nie można również zapomnieć o odpowiedniej diecie. W trakcie miesiączki powinna być lekkostrawna, by nie obciążała żołądka i nie powodowała wzdęć, które jeszcze bardziej nasilą objawy. Nie można też zapomnieć o piciu odpowiedniej ilości wody – odwodnienie może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia.