Tych ziół w ciąży nie wolno brać!

Ciąża to wspaniały okres dla każdej kobiety. Przyszła mama dba o swoje zdrowie, jak również o zdrowie rozwijającego się w niej maluszka. Ważne jest, aby zadbała o prawidłową dietę, a także spokojną dawkę ruchu. To przygotuje jej ciało do porodu i pozwoli szybciej wrócić do formy. Przyszła mama musi wiedzieć, że istnieją zakazane zioła w ciąży, których musi unikać.

Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na właściwości ziół, włączając je do swojej diety. Owszem mają one wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Stosując odpowiednie zioła można znacząco poprawić funkcjonowanie naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że w ciąży ze stosowaniem ziołolecznictwa należy szczególnie uważać. Nie wszystkie zioła w ciąży są dozwolone. Oto przegląd roślin, które kobiety w ciąży powinny unikać.

Zioła zakazane w ciąży

Rośliny lecznicze uważa się za składnik naturalny i bezpieczny. Dlatego też wiele ciężarnych sięga po nie w dobrej wierze – chcąc poprawić funkcjonowanie organizmu. Zioła mogą skutecznie pomóc w rozprawieniu się z niektórymi ciążowymi dolegliwościami. Należy jednak pamiętać, że jeśli przed ciążą nie stosowałaś ziół, w ciąży nie należy eksperymentować. Niektóre rośliny lecznicze mogą zawierać silne alergeny, a także działać niekorzystnie na rozwijające się w brzuchu dziecko.

Do ziół, których nie wolno stosować podczas ciąży, należą: krwawnik pospolity, piołun, tasznik pospolity, ruta, wrotycz, mięta polna, lubczyk ogrodowy, aloes, bylica zwyczajna, żeń-szeń, senes, arcydzięgiel, litwor, cząber ogrodowy. Zioła te mogą spowodować skurcze macicy, co może przyspieszyć poród. Niektóre z nich działają wczesnoporonnie i wypicie ich może doprowadzić do poronienia, a tym samym straty dziecka. Zioła te zwiększają ciśnienie krwi, co z kolei jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Przedawkowanie niektórych roślin, jak na przykład piołunu może prowadzić do nudności, biegunki czy halucynacji.

W pierwszym trymestrze ciąży niewskazane jest picie soku, naparu czy napoju aloesowego. Może prowadzić do skurczów macicy i wcześniejszego porodu lub do poronienia. Zeń szeń z kolei może uszkodzić płód i przyczynić się do powstania wad rozwojowych. Niewskazany w ciąży jest także cynamon, który przyczynia się do powstania wad rozwojowych u dziecka.

Jak widać zakazane zioła w ciąży mogą głównie przyczynić się do straty dziecka i powstawania wad rozwojowych. Niekorzystne działanie ziół związane jest z ich systematycznym spożywaniem w dużych ilościach. Dlatego warto na dziewięć miesięcy zrezygnować z niektórych ziół, by móc się cieszyć zdrowo rozwijającą się ciążą.