Właściwości suszu z lucerny

Chociaż lucerna jest uważana za paszę objętościową dla przeżuwaczy, istnieją szczególne przypadki, w których susz z lucerny może lub powinien być stosowany w dietach dla zwierząt monogastrycznych.
Lucerna nie powinna być mylona z koniczyną, mimo że wszystkie wyglądają bardzo podobnie. Lucerna jest główną rośliną pastewną o najwyższej wartości odżywczej, zarezerwowaną dla najbardziej produktywnych i wrażliwych przeżuwaczy. Niemniej jednak, lucerna raz wysuszona, zmielona i często granulowana, może być z powodzeniem stosowana w paszach dla niektórych zwierząt monogastrycznych i tutaj przeanalizujemy najważniejsze przypadki.

Wcześniej jednak należy zauważyć, że susz z lucerny zawiera średnio 90% suchej masy, 17% białka surowego, 25% włókna surowego, 10% popiołu, 2% wapnia i jest raczej uboga w fosfor z zaledwie 0,25% . Ze względu na wysoką zawartość błonnika nie jest bogatym źródłem energii, ale energia nie jest powodem stosowania lucerny w dietach dla zwierząt monogastrycznych.

Kury

Świeżo odwodniona lucerna dobrej jakości zawiera do 500 mg/kg ksantofili, ważnego żółto-pomarańczowego pigmentu, który może być używany jako źródło pigmentacji jaj wyprodukowanych przy użyciu naturalnych pigmentów. Zakładając, że pasza dla warstw wymaga około 25 mg/kg ksantofilów do wystarczającej pigmentacji żółtka jaja, dodanie 5% mączki z lucerny do takiej paszy może wyeliminować potrzebę nienaturalnej suplementacji pigmentu. Kukurydza zawiera również około 25 mg/kg ksantofili, ale inne zboża zawierają znikome ilości pigmentów. Oczywiście mogą być potrzebne inne bardziej czerwonawe naturalne pigmenty, aby nadać jajkom bardziej złoty odcień, zgodnie z życzeniem niektórych rynków, a także należy wziąć pod uwagę kwestię stabilności naturalnego pigmentu.

Brojlery

Gdy z jakiegoś powodu wzrost brojlerów musi zostać spowolniony, lucerna jest doskonałym wyborem, ponieważ może dostarczyć wystarczającą ilość błonnika, nie czyniąc paszy niesmaczną. Jest również łatwo dostępny na rynku i jako taki można go szybko włączyć do dowolnej formuły przez cały rok. W rzeczywistości stare formuły dla brojlerów (i niosek) zawsze zawierały 2,5-5% mączki z lucerny, aby nadać skórze (i jajom) dobry kolor, a także wspomóc układ trawienny. Ta praktyka została teraz porzucona, aby zapewnić miejsce na bardziej energetyczne składniki paszowe wymagane w nowoczesnych, wysokoenergetycznych paszach dla brojlerów.

Króliki

W paszach dla królików rutynowo stosuje się średnio 50% suszonej mączki z lucerny, przynajmniej w produktach wysokiej jakości. W przeciwnym razie poziom ten spada do 25% (lub nawet mniej), podczas gdy pozostałą część pokrywa słoma pszenna i inne niedrogie źródła białka i błonnika. Zaleca się również karmienie królików sianem z lucerny, ale często jest to praktyka stosowana tylko w małych gospodarstwach. Niemniej jednak lucerna ma doskonały profil błonnika, który jest trudny do odtworzenia przy użyciu innych źródeł błonnika w diecie królików.

Lochy prośne

Chociaż jest nieco droższy niż inne źródła błonnika, suszona lucerna o niższej jakości jest doskonałym i apetycznym źródłem błonnika, który zaspokaja głód u macior żywionych w ograniczonym zakresie. W ich przypadku pasze muszą być granulowane lub kostkowane, gdy używa się lucerny. Dodatkowy czas wymagany do przeżucia granulek lub kostek zawierających lucernę również zaspokaja potrzebę lochy na żerowanie i czynności związane z paszą. Dokładna ilość użytej lucerny zależy od kosztów i maksymalnego poziomu błonnika wymaganego w paszy końcowej.

Konie

Konie to również inny gatunek monogastryczny, w którym używa się lucerny, choć w ograniczonych ilościach, aby uniknąć problemów trawiennych. W przeciwnym razie jest apetyczną alternatywą dla słomy, która jest chętnie spożywana, zwłaszcza przez konie pracujące, które wymagają dodatkowego białka. W ich przypadku siano z lucerny lub pellet można stosować zamiennie, w zależności od systemu żywienia i preferencji stajni.

Odwodniona mączka z lucerny lub granulki to kosztowny składnik, ale jego koszt jest uzasadniony wysoką wartością odżywczą, smakowitością i doskonałym profilem błonnika. Jedyną troską wymaganą przy zakupie produktów z odwodnionej lucerny jest zapewnienie ich najwyższej możliwej jakości, gdy taka wartość jest wymagana, ponieważ niewłaściwe procesy suszenia mogą łatwo zniszczyć wszystkie dobre cechy lucerny.