Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa piersiowego?

Silny ból kręgosłupa piersiowego może bardzo utrudnić i ograniczyć codzienne aktywności. Ból w okolicach kręgosłupa piersiowego może być odczuwany zarówno z przodu, jak z tyłu. Jakie są główne przyczyny odczuwania dolegliwości bólowych? Jak im zapobiegać i jak leczyć?

Odcinek piersiowy kręgosłupa to najmniej ruchoma jego część. Jednak coraz więcej osób zaczyna uskarżać się na bóle w tej okolicy. Jest to związane głównie z prowadzonym trybem życia. Wraz pojawieniem się dolegliwości bólowych, należy podjąć odpowiednie środki, które zniwelują silny ból kręgosłupa piersiowego. To ważne, gdyż zlekceważona dolegliwość może doprowadzić nawet do niepełnosprawności.

Przyczyny bólu kręgosłupa piersiowego

Za ból w odcinku piersiowym kręgosłupa odpowiada nasz styl życia. Siedząca praca, mała aktywność fizyczna, czy przeciążenia fizyczne, mogą prowadzić do bólu. Przyjmowanie złej postawy podczas pracy przy komputerze, może wpływać na uszkodzenia krążków kręgosłupa i tym samym prowadzić do powstawania bólu. Dodatkowo przyczynami są wady postawy. Osteoporoza również może prowadzić do pojawienia się zmian na tym odcinku. W przypadku kobiet, odcinek kręgosłupa piersiowego może być obciążony rozmiarem biustu.

Ból kręgosłupa piersiowego najczęściej odczuwany jest w okolicach klatki piersiowej, niekiedy przypomina kłucie w sercu. Może prowadzić do drętwienia kończyn górnych i dolnych. Niepokojącym objawem może być ból w jamie brzusznej, często mylony z zapaleniem woreczka żółciowego. Problemy z kręgosłupem piersiowym mogą prowadzić do zaburzenia oddychania, a także duszności.

Jak leczyć ból kręgosłupa piersiowego?

Kiedy pojawi się ból w klatce piersiowej, a wraz z nim niepokojące objawy, takie jak duszność czy ucisk, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka opiera się o zdjęcie RTG lub rezonans magnetyczny. Pozwoli to ustalić zmiany, które pojawiają się w kręgosłupie piersiowym. Leczenie ograniczania się do działania objawowego i zachowawczego. Ból można łagodzić za pomocą przeciwbólowych środków doustnych, a także maści czy plastrów rozgrzewających. Ważna jest również odpowiednio dobrana rehabilitacja, która pomoże zniwelować ból.

W leczeniu bólu kręgosłupa piersiowego, bardzo ważna jest profilaktyka. Utrzymywanie odpowiedniej postawy przy biurku podczas pracy, a także podnoszenia ciężkich przedmiotów, pozwoli zapobiec bólom kręgosłupa. Ważne jest także zwiększenie aktywności fizycznej. Dobierając rodzaj sportu musimy mieć na uwadze stan naszego kręgosłupa i możliwości naszego organizmu. Ważne jest także utrzymanie optymalnej wagi ciała.