Czym leczyć grzybicę stóp?

Łuszcząca się, swędząca skóra stóp to jeden z objawów grzybicy. To bardzo powszechna choroba. Można się nią zarazić przede wszystkim w miejscach publicznych, na przykład na basenie czy w saunie. Jak leczyć grzybicę stóp? Jak zabezpieczyć stopy przed rozwojem choroby?

Grzybica stóp wywołana jest poprzez zakażenie grzybami, zwanymi dermatofitami. Pojawia się najczęściej między palcami, na podeszwie, a także na paznokciach. Grzybicą łatwo zarazić się w miejscach, w których przebywa wiele osób, jak na przykład kluby fitness czy baseny. Również chodzenie przez wiele godzin w zakrytych, mało przewiewnych butach, może wywołać grzybicę. Kiedy przyniesiemy ją do domu, bardzo łatwo możemy zarazić innych domowników. Kiedy zdamy sobie sprawę, że złapaliśmy tą niemiłą chorobę, zaczynamy się zastanawiać – grzybica stóp czym leczyć?

Grzybica stóp – objawy

Grzybicy stóp nie da się przeoczyć. Swędzące stopy i pojawiające się na stopach zaczerwienione plamy, mogą świadczyć o zarażeniu się grzybami. Początkowo grzybica rozwija się między palcami, a następnie zmiany pojawiają się na pozostałych częściach stopy. Zaatakowany naskórek staje się białawy i wilgotny. Dodatkowo nieprzyjemnie swędzi i pachnie. Przebieg grzybicy ma charakter przewlekły. Można z nią walczyć przez wiele lat, a problem może wciąż powracać. Dlatego ważna jest profilaktyka, zapobiegająca powstawaniu grzybicy.

Grzybica stóp czym leczyć?

Skuteczność terapii grzybicy stóp zależy od szybkości podjętego leczenia. Najlepiej zacząć działać wtedy, kiedy zaczynamy obserwować pierwsze zmiany na skórze stóp. Leczenie dzielimy na miejscowe, które polega na stosowaniu maści przeciwgrzybiczych w zmienionych chorobowo miejscach. Jeśli maści przeciwgrzybicze nie działają, wówczas można zastosować leczenie ogólne, polegające na przyjmowaniu środków doustnych.

To bardzo ważne, by jak najszybciej leczyć grzybicę. Chory staje się zagrożeniem dla otoczenia, jak również dla siebie, gdyż grzybica może się rozprzestrzeniać.

Jak zapobiegać grzybicy stóp?

Na to, czy zarazimy się grzybicą stóp wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest ogólny stan zdrowia, a także stan skóry. Aby zminimalizować problem zakażenia się grzybicą, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Między innymi należy nosić przewiewne obuwie, a kiedy to możliwe je zdejmować. Ważne jest także, aby noszone skarpetki były wykonane z bawełny i regularnie zmieniane. Stopy powinny być dokładnie umyte po całym dniu, a zwłaszcza jeśli przebywaliśmy w miejscach publicznych. Na basenie, w saunie czy klubie fitness należy nosić klapki.