W obecnych czasach praca przy komputerze to standard. Długie przesiadywanie w pozycji siedzącej i praca z komputerową myszką, może powodować ból nadgarstka. Może on dotknąć osoby w różnym wieku, zarówno starszych, jak i młodszych. Uciążliwy ból może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ból nadgarstka leczenie domowe – czy może być ono skuteczne? Jak je zastosować?
Ból nadgarstka może skutecznie utrudnić codzienność. Nawet zwykłe zakupy mogą stać się trudnością. W przypadku problemów z nadgarstkiem mogą pojawić się objawy towarzyszące, takie jak drętwienie kończyn, osłabienie kończyn czy też ograniczenie swobody poruszania dłonią.
Powodów bólu nadgarstka jest kilka. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne, wynikające ze stłuczenia, złamania, zwichnięcia. Przyczyną bólu nadgarstka jest także zespół cieśni nadgarstka oraz przeciążenie i nadwyrężenie nadgarstka. Jedną z przyczyn są także zmiany reumatyczne.
Ból nadgarstka leczenie domowe
To, jak poradzimy sobie z bólem nadgarstka zależy głównie od przyczyny wystąpienia bólu. Inaczej leczenie wyglądało będzie w przypadku przeciążenia, a jeszcze inaczej w przypadku zwichnięcia czy zmian reumatycznych. Przy przedłużającym się bólu należy udać się do lekarza specjalisty, który ustali przyczynę bólu i rozpisze odpowiednie leczenie. Jednak objawy bólowe można również zniwelować poprzez domowe sposoby.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z bólem nadgarstka jest schładzanie za pomocą woreczków z lodem lub zimnych kompresów. Pamiętać należy, aby lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę. Jako warstwy ochronnej najlepiej użyć bawełnianej ściereczki lub gazy. Okład złagodzi ostry ból i poprawi ruchomość dłoni. Korzystnie działa picie naparów z jeżówki, które przyspiesza regenerację nerwów, a także działa przeciwzapalnie. Korzystnie działa także suplementacja witaminy C, pomagająca zregenerować uszkodzone naczynia krwionośne.
Nadwyrężenie nadgarstka może prowadzić do osłabienia tej części kończyny górnej. Aby odciążyć mięśnie warto zastosować różne opaski usztywniające, które odciążą i ustabilizują nadgarstek. Można także wykonywać ćwiczenia, zwiększające ruchomość stawów. Przykładem może być oparcie rąk na powierzchni blatu i zwiększanie przez trzydzieści sekund nacisku na ręce. Powoduje to rozciągnięcie mięśni. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala pozbyć się rwących bólów, zwiększa ruchomość ręki w stawach, a także niweluje objawy zapalenia ścięgien. Ćwiczenia zwiększają także siłę mięśniową, a co za tym idzie zabezpieczają nadgarstek przed przeciążeniem.