Suche powietrze w domu jest częstym problemem w okresie grzewczym, przyczyniają się do niego oczywiście działające grzejniki.
Jeśli mamy suche powietrze w pokoju objawy chorobowe mogą przypominać te zbliżone do przeziębienia, na szczęście istnieją sposoby, aby nawilżyć powietrze w domu podczas okresu grzewczego.
Jakie są przyczyny?
Problem suchego powietrza pojawia się przeważnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ w tym czasie ogrzewanie zmniejsza jednocześnie poziom wilgotności w pomieszczeniach – co prowadzi do wysuszenia powietrza. Ponadto w tym czasie wszechobecny jest również smog i inne zanieczyszczenia, które przedostają się do domu przez okna i dodatkowo wysuszają powietrze.
Sporo tutaj do czynienia ma też lokalny mikroklimat – w niektórych miejscach bowiem powietrze jest naturalnie bardziej suche niż w innych. Poziom wilgotności zmienia się również zależnie od pory roku oraz aktualnej pogody. Przeważnie nawet jednak te miejsca, które latem i jesienią cieszą się korzystnymi warunkami otoczenia, w sezonie grzewczym cierpią niestety z powodu przesuszonego powietrza.
Suche powietrze w pokoju objawy.
Z powodu suchego powietrza w domu najbardziej w większości przypadków cierpi nasz układ oddechowy. Objawy suchego powietrza w domu bowiem dotykają górne drogi oddechowe. Najczęściej infekcje te występują w okresie jesienno-zimowym, a więc właśnie w sezonie wzmożonego ryzyka zachorowania na choroby wirusowe.
W tym czasie również poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu może się wyraźnie obniżyć. Wpływa na to częstsze dogrzewanie oraz rzadsze wietrzenie pokoju. Objawy zbyt suchego powietrza ze strony układu oddechowego są podobne do tych, które obserwujemy podczas przeziębienia, a więc: kaszel, częstsze kichanie, katar, wypływająca z nosa wydzielina, ból oraz drapanie gardła, jak również gorączka. Możemy więc łatwo pomylić ten stan z przeziębieniem czy grypą. Suche powietrze w mieszkaniu jest idealnym środowiskiem dla rozwoju wirusów, dlatego też łatwo jest się częściej przeziębić, zwłaszcza, jeżeli nasz układ odpornościowy jest osłabiony.
Objawy suchego powietrza w domu są ponadto widoczne na skórze. Bardzo często jest ona sucha, podrażniona oraz zaczerwieniona. Może również pękać i tym samym pojawiają się na niej rany. W wielu przypadkach nie kojarzymy tych objawów z suchym powietrzem w mieszkaniu. Jeżeli jednak zaobserwujemy je w okresie jesienno – zimowym, warto wtedy sprawdzić poziom wilgotności powietrza w domu. Zbyt suche powietrze przyczynia się bowiem do utraty przez naszą skórę bariery ochronnej.