Nadczynność tarczycy a dieta.

Tarczyca to niewielki gruczoł, spełnia on jednak niezwykle ważną rolę w pracy całego organizmu. Hormony, które produkuje tarczyca, są niezbędne do życia , ponieważ regulują metabolizm, warunkują rozwój układu nerwowego oraz wzmacniają kości. Ich niedobór powoduje, że słabniemy i tyjemy i prowadzi do choroby zwanej niedoczynnością tarczycy, a nadmiar prowadzi z kolei do nadmiernej aktywności i chudnięcia – jest to nadczynność tarczycy. Co możemy zrobić, aby nasza tarczyca działała prawidłowo? Nadczynność tarczycy dieta jod – te wszystkie elementy są kluczowe, aby mieć ten gruczoł pod kontrolą.

Nadczynność tarczycy – na czym polega?

O nadczynności tarczycy mówimy wówczas, gdy tarczyca wytwarza więcej hormonów tarczycy, niż potrzebuje nasz organizm. Schorzenia tarczycy dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn. Hormony tarczycy odpowiadają za sposób, w jaki organizm wykorzystuje energię, wpływają więc na prawie każdy organ w organizmie, nawet na sposób, w jaki bije nasze serce.

Kiedy tarczyca jest nadczynna, procesy organizmu przyspieszają. To przyspieszenie może spowodować przede wszystkim:

  • niepokój
  • nerwowość
  • drżenie rąk
  • szybkie bicie serca
  • trudności ze snem
  • nadmierne pocenie się
  • utratę masy ciała.

Jeśli nadczynna tarczyca jest nieleczona, może to prowadzić do poważnych problemów z sercem, mięśniami, kośćmi, cyklem miesiączkowym oraz płodnością.

Dlatego właśnie bardzo ważne jest wykonanie badań diagnostycznych w przypadku podejrzenia nadczynności tarczycy. Ryzyko zachorowania na nadczynność tarczycy jest większe, jeśli występuje już ona u któregoś z członków rodziny – jest bowiem często dziedziczna.

Nadczynność tarczycy dieta jod.

U osób ze stwierdzoną nadczynnością tarczycy bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Ze względu na większą przemianę materii, osobom z nadczynnością tarczycy zaleca się dietę wysokokaloryczną, by uniknąć niedożywienia.

Zalecane jest również spożywanie regularnych posiłków, a w przypadku diety wysokokalorycznej włączenie również produktów takich jak orzechy, suszone owoce oraz oleje roślinne.
W przypadku farmakologicznego wyrównania nadczynności tarczycy zalecany jest powrót do diety o mniejszej kaloryczności, w celu uniknięcia nadwagi i otyłości.

Bardzo ważna w diecie jest również odpowiednia ilość jodu, jego zbyt duża dawka może nasilać objawy choroby. Wskazane jest więc mocne ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z diety soli oraz ograniczenie wędzonych ryb morskich.

W diecie również nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości magnezu, witaminy D3 oraz wapnia, potasu, a także witaminy B1 i antyoksydantów.