Uczulenie na orzechy – dlaczego jest tak bardzo niebezpieczne?

Uczulenie na orzechy jest jednym z najczęściej występujących wśród dzieci i dorosłych. Jeśli wystąpi ono u nas lub u kogoś z naszych najbliższych warto wiedzieć, jakich objawów się spodziewać i kiedy wystąpi uczulenie na orzechy co robić, aby szybko złagodzić jego objawy.

Orzechy – pyszne i niebezpieczne jednocześnie.

Orzechy zaliczane są do najczęstszych alergenów pokarmowych na świecie, odpowiadają za ok. 90 proc. uczuleń. Powodem jest fakt, że orzechy, a także zawierające je produkty oraz tłoczone z nich oleje coraz częściej i wcześniej pojawiają się w dziecięcym menu.

Może się również zdarzyć, że nawet jeśli niemowlak nie miał styczności bezpośrednio z orzechami, to mógł się z nimi zetknąć podczas spożywania innych produktów, które mogły zostać zanieczyszczone orzechami w procesie produkcji innego produktu.

Objawy uczulenia.

Orzechy są bardzo silnym alergenem, dlatego jeśli ktoś jest na nie uczulony, pierwsze objawy pojawią się już kilka minut po zjedzeniu orzecha. Najczęściej – najpierw pojawia się swędząca, czerwona wysypka, pokrzywka skórna i dzieje się to zarówno w okolicy ust, jak i na rękach, nogach, a także tułowiu. U wielu uczulonych na orzechy występuje również obrzęk warg, a także uczucie swędzenia i szczypania w okolicy ust i w gardle oraz łzawienie oczu i wodnisty katar.

Objawem alergii na orzechy są również dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, bóle brzucha, a także wymioty i nudności.
W przypadku bardzo silnej alergii może dojść nawet do zaburzeń zachowania i utraty świadomości, a w konsekwencji do wstrząsu anafilaktycznego, który może niestety prowadzić do śmierci.

Uczulenie na orzechy co robić.

Niestety nie istnieje skuteczna metoda leczenia uczulenia na orzechy i konieczna jest dieta eliminacyjna. Z codziennego menu należy usunąć orzechy w czystej postaci, a także wszystkie produkty, które je zawierają t. j. batony, czekolady z orzechami, ciasta i ciasteczka, masło orzechowe itp.

Można również stosować, jak w przypadku innych alergii immunoterapię, jednak podstawowym zaleceniem jest unikanie kontaktu z alergenami. Pacjenci z potwierdzoną alergią na orzechy powinni również otrzymać od alergologa schemat możliwych reakcji krzyżowych, jest on ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonych badań.

Alergicy powinni również mieć zawsze przy sobie ampułko – strzykawkę z adrenaliną, która przepisywana jest przez lekarza alergologa i podczas ciężkiej reakcji alergicznej, kiedy potrzebne jest szybkie działanie, podanie na czas adrenaliny może uratować życie.