Kiedy nasz układ pokarmowy działa prawidłowo, wtedy czujemy się zdrowo i komfortowo. Czasem jednak zdarzają się jego różne choroby, przez co nasze samopoczucie gwałtownie się pogarsza. Jakie są choroby układu pokarmowego?Do najczęstszych można zaliczyć biegunki, nudności i wymioty, ale zdarzają się również inne, poważniejsze.
Budowa układu pokarmowego i jego możliwe dolegliwości.
Przewód pokarmowy to na całej swojej długości, od jamy ustnej, przez gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, grube oraz odbyt, jak również gruczoły ślinowe, wątroba i trzustka – wszystkie te wymienione elementy składają się na nasz układ pokarmowy. Choroby układu pokarmowego mogą zatem dotyczyć każdego z jego narządów, a ich objawy mogą być bardzo zróżnicowane – zwykle dla postawienia prawidłowej diagnozy konieczne są dodatkowe i czasem niezbyt przyjemne badania.
Choroby układu pokarmowego to schorzenia, które dotykają właśnie narządów do niego należących. Najczęstsze choroby układu pokarmowego to: biegunki najczęściej infekcyjne, choroba refluksowa przełyku, może to być również choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także kamica żółciowa. Nierzadko niestety spotyka się także choroby nowotworowe, szczególnie takie w obrębie jelita grubego.
U osób młodych coraz częściej diagnozuje się również zespół jelita drażliwego oraz nieswoiste choroby zapalne jelit.
Jakie są choroby układu pokarmowego?
Objawy chorób układu pokarmowego mogą być bardzo zróżnicowane i zwykle sam charakter dolegliwości nie wystarcza niestety do postawienia diagnozy. Objawami świadczącymi o chorobie związanej z układem pokarmowym może być: ból w okolicy jamy brzusznej oraz wzdęcia, zaburzenia rytmu wypróżnień czyli biegunki lub zaparcia, nudności oraz wymioty. Zaniepokoić nas również powinien spadek masy ciała oraz gorączka, jak również żółtaczka.
Te symptomy mogą niestety świadczyć o tym, że występują u nas choroby układu pokarmowego.
Objawy szczególnie niepokojące i wymagające niezwłocznej wizyty u lekarza to: krwawienia z przewodu pokarmowego, zarówno takie o charakterze krwistych wypróżnień, jak również wymiotów z domieszką krwi, oraz bardzo ciemnych, smolistych stolców.
Niepokojący jest również niezamierzony spadek masy ciała, nagły i bardzo silny ból brzucha, a także zatrzymanie wiatrów oraz stolca, któremu towarzyszą nudności i wymioty.
Choć nie wszystkim chorobom układu pokarmowego można niestety zapobiec, to z kolei w wielu przypadkach zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta pozwala uchronić się przed dolegliwościami ze strony tego przewodu.