Badanie krwi – kiedy, po co i dlaczego?
Badanie krwi jest podstawowym badaniem najczęściej zalecanym przez lekarzy. Wyniki badań pomagają poznać ogólny stan zdrowia i w razie potrzeby zaplanować odpowiednie leczenie. Wiele chorób jest rozpoznawanych przez badanie krwi, które może wykryć obecność drobnoustrojów, a także przeciwciał, związków chemicznych – przykładowo glukozy we krwi. Najbardziej powszechnym badaniem jest morfologia, z której dowiadujemy się o liczbie czerwonych krwinek i płytek oraz ilości hemoglobiny we krwi. Morfologia pomaga również w rozpoznawaniu takich chorób jak białaczka, anemia czy małopłytkowość. Próbka krwi jest pobierana przeważnie z żyły przedramienia.
Przyjmowane leki a badanie krwi – badania krwi po antybiotykach.
Procesy metaboliczne u człowieka mogą jednak ulegać zaburzeniu nie tylko pod wpływem czynników chorobotwórczych, ale również pod wpływem wprowadzonych do organizmu leków. Związki te, które są obecne w badanej krwi zmieniają wyniki analiz oraz komplikują i utrudniają właściwą ich interpretacje.
Jednym z podstawowych wymogów jest, aby badania laboratoryjne mogły być wykonywane tylko u ludzi nie otrzymujących żadnych leków. Bardzo rozpowszechniło się jednak zażywanie różnych leków (t. j. witaminy, leki nasenne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz inne). W tych przypadkach właśnie na parametry laboratoryjne nakłada się wpływ już nie tylko toczącego się procesu chorobowego, ale także wpływ jednego lub kilku wprowadzanych do organizmu leków lub substancji toksycznych.
Przyjmowane leki mogą zawyżać lub zaniżać poziom białka, cholesterolu, trójglicerydów, kwasu moczowego itp. Zażywanie leków stanowi więc ryzyko zafałszowania rzeczywistych wyników badań krwi dotyczących przykładowo funkcjonowania wątroby. Złe wyniki, które wskazują na zaburzenia pracy wątroby mogą być spowodowane przyjmowaniem popularnych leków:
- przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
- doustnych leków antykoncepcyjnych,
- antybiotyków i sterydów,
- wit.C.
Jednym z podstawowych badań, które sprawdzają prawidłową pracę nerek jest poziom kreatyniny. Jak się okazuje, nawet zwykła witamina D może powodować wzrost poziomu kreatyniny. Podwyższony poziom kreatyniny może wystąpić również po zastosowaniu wysokich dawek leków przeciwmiażdżycowych, przeciwwymiotnych, moczopędnych, a także przeciwnowotworowych.
Poziom cholesterolu i trójglicerydów może ulec zmianie w wyniku przyjmowania takich leków jak:
- antykoncepcyjne,
- leki stosowane w alergii,
- badania krwi po antybiotykach również mogą wyjść zmienione.