Aktywność fizyczna w ciąży, czy jest bezpieczna?
Dobra forma jest bardzo istotna w życiu każdego człowieka. Również w czasie ciąży nie warto rezygnować ze zdrowego trybu życia oraz regularnej aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo. Upadki, sporty ekstremalne i urazy to coś, na co nie powinna być narażona żadna kobieta w ciąży. Jakie aktywności można wykonywać, a których rozsądniej jest unikać? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Istnieją takie aktywności, które w ciąży są po prostu niewskazane. Wszelkie aktywności fizyczne, które mogą doprowadzić do upadku i urazów są niebezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka. Tak na przykład jazda na rolkach w ciąży jest niewskazana. Nawet największa fanka tego sportu może się przewrócić, ktoś może zajechać jej drogę wskutek czego dochodzi do upadku. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, może skończyć się utratą dziecka. Czego jeszcze nie należy robić? Oto przykładowe czynności:
- jazda konna,
- sporty ekstremalne,
- jazda na rowerze,
- pływanie,
- grupowe zajęcia fitness,
- wspinaczka,
- jazda na łyżwach,
- jazda na nartach,
- snowboard.
Wszystkie te aktywności niosą ze sobą duże ryzyko. Należy więc powstrzymać się przed ich wykonywaniem w czasie ciąży.
Podsumowanie
Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna. Jeśli nie ma przeciwwskazań, z pewnością warto o nią zadbać. Przyniesie to pozytywne efekty dla zdrowia, samopoczucia i formy przyszłej mamy. Aktywności powinny być jednak bezpieczne, aby nie było ryzyka upadków i urazów, które mogą skończyć się poronieniem. Co więc można robić? Wszystko to, co jest bezpieczne. Długie spacery są jednym z przykładowych rozwiązań. Warto również poszukać w okolicy klubów fitness, które oferują bezpieczne zajęcia dla kobiet w ciąży. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usług trenera personalnego. Wielu z nich dojeżdża do domu klient