Jak w domowych warunkach obliczyć poziom alkoholu w winie?

Napoje alkoholowe mogą mieć różną moc. Od słabszych win około 7-10 procentowych do wódek czy bimbru, który może mieć nawet 60% procent zawartości alkoholu. W przypadku kupnych produktów mamy w tym wszystkim jasność – na etykiecie zamieszczona jest informacja. Jednak przy domowej roboty winie trudno określić zawartość alkoholu.
Jak mierzyć zawartość alkoholu w domowym winie w domowych warunkach?

Pomiar zawartości alkoholu w winie za pomocą wskaźnika do wina

Użycie odpowiedniego wskaźnika do pomiaru alkoholu w winie to dość prosta metoda, ale obarczona błędem w wysokości około 2%. Jak jednak użyć takiego urządzenia?
W przypadku większości wlewamy szerokim wlewem wino i czekamy chwilę. Kiedy zacznie kapać z dolnej części obracamy całość. Tak by było szerszą częścią do dołu. Trzeba to robić ostrożnie i najlepiej nad jakimś garnkiem lub zlewem, gdyż podczas tej czynności z wskaźnika wylewa się nadmiar wina.
W nim samym pozostaje tylko trochę wina. Wskazuje on pewien poziom z którego łatwo da się odczytać procentową zawartość alkoholu w trunku.

Pomiar zawartości alkoholu w winie za pomocą poziomu cukru

Powszechnie znana metoda przez domowych winiarzy. Prosta i łatwa w korzystaniu, wymagająca jedynie cukromierza i tabelki BLG, która pomoże w obliczeniach. Jedyną jej wagę jest jednak niedokładność. Możliwa jest pomyłka w widełkach około 2%, przy czym trzeba być dość dokładnym w obliczeniach.
Aby obliczyć poziomu alkoholu w trunku należy wiedzieć jaka była początkowa zawartość cukru w winie – i to nie tylko w dodanym, ale też w owocach, które użyliśmy do zrobienia wina. Najlepiej obliczać to po prostu poprzez ilość cukru w moszczu, z którego robimy wino, mając jego objętość, ilość wody, jaką dodajemy do tego i ilość dodanego cukru. Oczywiście musimy mieć te informacje z początku (ilość cukru dodanego + z moszczu) i z efektu końcowego (ilość cukru z wina). Następnie odejmujemy obie ilości, dzięki czemu możemy określić ile cukru w procesie fermentacji zostało przerobione na alkohol. Średnio przyjmuje się że z kilograma cukru wyrobione może zostać do 600 ml alkoholu.
Na podstawie tej wiedzy możemy obliczyć ile alkoholu ma nasz trunek.