Jak radzić sobie z bezdechem?

Kiedy mówimy bezdech, od razu przychodzi nam na myśl bezdech senny, czyli wielokrotne, krótkotrwałe przerwy w oddychania podczas snu. Jednak z bezdech w ciągu dnia może występować. Jest to dolegliwość, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak radzić sobie z bezdechem sennym?

Bezdech jest spowodowany przez zatrzymanie przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Płuca pracują, ale oddech jest zablokowany. O bezdechu mówimy wtedy, gdy ktoś ma cyklicznie przerwy w oddychaniu trwające co najmniej 10 sekund.

Osoba chora ma krótki oddech i jej wydolność płuc jest mocno ograniczona. Oddech pogarsza się zwłaszcza podczas snu. Rezultatem płytkich oddechów jest zmniejszona saturacja, czyli ilość tlenu w organizmie. Tlen pozwala prawidłowo funkcjonować komórkom organizmu. Zbyt mała ilość tlenu, wpływa na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Jednym ze skutków ubocznych bezdechu są trudności w oddychaniu. Pojawia się także uczucie zmęczenia. Pojawiać się mogą częste bóle głowy czy problemy z koncentracją.

Bezdech w ciągu dnia – jak sobie radzić?

Jednymi z przyczyn bezdechu jest nadwaga, a także zmiany anatomiczne w obrębie gardła i nosa. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w obrębie szyi powoduje zwężenie górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie problemy z oddychaniem. Tak więc, aby poprawić jakość oddechu, warto by pacjent przeszedł na dietę, by zniwelować nadmierne kilogramy. Również delikatna aktywność fizyczna, na przykład w postaci spacerów czy spokojnej jazdy na rowerze, pomaga w zwiększeniu pojemności płuc.

Bezdech jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego jeśli podejrzewamy to schorzenie u siebie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Ten przeprowadzi cykl diagnostyki, mający na celu zlokalizowanie problemu i ustalenie sposobu leczenia. Lekarz może zapisać środki farmakologiczne, które pomogą rozszerzyć górne drogi oddechowe i zniwelować dolegliwości, związane z bezdechem.

Najczęstszym sposobem leczenia bezdechu jest stosowanie podczas snu specjalnej maski. Obejmuje ona usta i nos i tłoczy do dróg oddechowych powietrze, przyczyniając się do prawidłowego natlenienia organizmu. W niektórych przypadkach bezdechu wyjście są zabiegi operacyjne, pozwalające na udrożnienie na przykład kanałów nosowych.

Dużą rolę w procesie leczenia bezdechu odgrywa pozycja, w której śpimy. Warto ją zmienić z pleców na bok lub brzuch. Warto także unikać picia alkoholu, zwłaszcza przed snem. Również leki uspokajające przed snem nie są wskazane dla osób cierpiących na bezdech. Zalecane jest także rzucenie palenia.